menu
Logo

Válečný a poválečný Berlín a Drážďany

Německo
základní cena
3190 Kč
rezervovat

Berlín a Drážďany - po stopách holocaustu, 2. světové války a studené války. Jak se s těmito tématy z novodobých dějin Němci vyrovnávají? To zjistíte na specializovaném zájezdu do hlavního města znovusjednoceného Německa i bombardovaných Drážďan.

program

Program

1. den

První zastávkou na naší cestě budou Drážďany – hlavní město Saska, kde zavítáme do Vojenského historického muzea Bundeswehru. Toto muzeum je jedním z největších vojensko-historických muzeí Evropy a největším muzeem vojenství Německa, tedy státu, jenž rozpoutal 2.světovou válku. Od svého znovuotevření v r.2011 přináší muzeum zcela nové pojetí prezentace více než 800-leté německé vojenské historie. Expozice je umístěna v architektonicky působivých prostorách - nová přístavba od architekta Daniela Libeskinda ve tvaru kílu protíná původní část objektu. Dle času si projdeme i historické centrum se znovupostaveným kostelem Frauenkirche, z Brühlských teras uvidíme Labe s několika mosty, Rezidenční zámek, Semperovu operu a Zwinger. Poté přejedeme do Torgau, kde se na konci 2.světové války setkala americká armáda s jednotkami Rudé armády během útoku na Třetí říši dne 25. dubna 1945, nyní připomínaný jako „Den Labe“. Uvidíme památník setkání sovětských a amerických jednotek a Sovětský vojenský hřbitov. Dojezd na ubytování v Berlíně.

2. den

Začneme prohlídkou východní části Berlína a jeho nejnavštěvovanější památkou Reichstagu díky zajímavé rekonstrukci a skleněné kopuli. V bezprostřední blízkosti se rozvinula v r.1961 Berlínská zeď, jejímž pozůstatkem je 7 bílých křížů na památku zahynulých při útěcích. Nedaleký hlavní symbol Berlína - Braniborská brána byla svědkem průvodu fašistů, projížďky sovětských vojsk v r.1945, později hranicí mezi východem a západem. K uctění památky obětem i padlým ve 2. světové válce je v Neue Wache centrální památník SRN obětem válek a tyranie, sovětský válečný památník v parku Tiergarten a největší pomník padlým sovětským vojákům - Soviet Monument, který byl velkou atrakcí východního Berlína. Židovskou historii a holocaust nám připomene Nová synagoga, Židovské muzeum či Památník obětem holocaustu s informačním centrem pod zemí. Na Potsdamer Platz, kde kdysi stály budovy Říšského kancléřství, nedaleko od místa Hitlerova bunkru zbylo jen volné prostranství - tudy vedla též Berlínská zeď a dnes se staví supermoderní domy. Jižně se dostaneme k bývalému sídlu gestapa - nyní zbytku Berlínské zdi a výstavní expozici Museum Topographie des Terrors, věnované nacismu v Německu. V okolí přechodu Checkpoint Charlie můžeme navštívit muzea věnovaná dějinám výstavby Berlínské zdi, jejím přechodům a období studené války - venkovní Mauermuseum a Haus am Checkpoint Charlie, které letos slaví 55 let od otevření. V závěru dne se zastavíme u většího originálu Berlínské zdi - East Side Gallery (1,3km) na břehu řeky Sprévy, jenž je zdobený asi 100 malířů.

3. den

I v západní části Berlína stojí připomínka války - slavná ruina kostela Gedächtniskirche poblíž bulváru Kurfürstendamm s nákupními centry, u níž se zastavíme. Na této ulici shlédneme interaktivní výstavu "Story of Berlin" k 800-leté historii Berlína, jejíž součástí je prohlídka původního protiatomového krytu. Dále se přesuneme do městečka Sachsenhausen k prohlídce památníku a muzea bývalého koncentračního tábora nebo do Postupimi k návštěvě zámku Cecilienhof, kde se v r.1945 konala Postupimská konference. Odjezd do ČR a návrat ve večerních hodinách.

cena zahrnuje

  • doprava bus
  • průvodce
  • technický doprovod
  • 2x ubytování se snídaní
  • informační materiály

cena nezahrnuje

přejít na kontakt

informace

minimální počet účastníků je 45

Doprava

Autobus přistavíme k vaší škole či jinému místu dle vašich preferencí. Program se může změnit v závislosti dle přání pedagogů, časových možností zájezdu a dopravní situace v daném městě.

Dodatečné informace

Pedagogický dozor má celý zájezd zdarma a obdrží od nás informační materiály o navštívených místech a užitečné dárky.

nahorů